X

IQ Testi Yap, Zihinsel Becerilerini Detaylı İncele!

Aşağıdaki testi yaparak zeka ile ilgili (zihinsel) becerilerini tam 5 farklı alanda test edebilirsin. IQ testi nedir, nasıl ve nerede yapılır hakkında detaylı bilgileri yazının devamında paylaştık. Önce testi yap, sonra IQ hakkında önemli bilgiler edin ✔

IQ NEDİR?

Zeka ile ilgili bir tanım olan iq (intelligence quotient), zekanın kat sayısı anlamına gelmektedir. IQ = (Zeka yaşı/gerçek yaş)x100 formülüyle hesaplanan bir değerdir.

IQ TESTİ NASIL YAPILIR?

Halk arasında zekilik testi olarak tabir edilen IQ testi, bireyin zeka potansiyelini rakamsal olarak ifade edebilmeyi amaçlar.

(Zeka yaşı/gerçek yaş)x100 formülünde bilinmeyen değer, zeka yaşıdır. Formülün tamamlanması için bu değeri tespit edip, yaş farkı gözetmeksizin genel bir IQ puanı ortaya koyan testlere IQ testi denir.

Bu testlerin amacı, kişinin IQ (zeka) katsayısına göre eğitimini şekillendirerek, IQ puanını yükseltmek için yönlendirici olmaktır.

IQ PUANLARI TABLOSU

IQ PUANI AÇIKLAMASI
156 ve üzeri Dahi
140-155 arası çok üstün zeka Çok üstün zeka
126-140 arası üstün zeka Üstün zeka
111-125 arası ileri zeka İleri zeka
91-110 arası normal zeka Normal zeka
76-90 arası sınır zeka Sınırda zeka
51-75 arası hafif gerilik Hafif zeka geriliği
26-50 arası orta gerilik Orta düzey zeka geriliği
0-25 arası ağır gerilik Ağır zeka geriliği

HEMEN IQ TESTİNİ ÜCRETSİZ YAP

This post was last modified on Eylül 3, 2021 10:48 pm

Categories: Güncel Bilgiler
Related Post
X

Headline

You can control the ways in which we improve and personalize your experience. Please choose whether you wish to allow the following:

Privacy Settings