in

İMAR BARIŞI – İMAR AFFI NEDİR?

İMAR BARIŞI – İMAR AFFI
İMAR BARIŞI NEDİR?
Ruhsatsız yapılar yada başka bir deyişle ruhsat almaya müsait olmayan imara aykırı yapıların kayıt altına alınması ve imar barışının sağlanması amacı ile , 31/12/2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na 31/10/2018 tarihine kadar başvurulması ile birlikte kayıt bedelinin ödenmesi halinde Yapı Kayıt Belgesi verilmektedir.

İMAR BARIŞI NE İŞE YARAR?
Ruhsatsız , imara aykırı yapılmış yapılarda bildiğiniz gibi tapu ve iskan sorunları yaşanmaktadır. İskansız ve kat mülkiyeti alınmamış Yapılarda en büyük sorun Krediye Uygun Olmaması sebebiyle değerinin altında satılmaktadır. Kat Mülkiyetine geçilmesiyle birlikte bu sorun ortadan kalkacağı için taşınmazınız değer kazanacak ve alım satım işlemleriniz kolaylaşacaktır. Bunun yanı sıra Mülk sahibi Su ,Elektrik ve Doğalgaz sayaçlarının üzerine alabilecek yada kullanan kişinin üzerine kaydettirebilcektir.

İMAR BARIŞINDAN KİMLER FAYDALANABİLİR
31 Aralık 2017 tarihinden önce ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış kırsal ve kentsel alanlardaki tüm yapılar İmar Barışı kapsamındadır.

Sadece Boğazici Sahil Şeridi ve öngörünüm bölgesi ile İstanbul Tarihi Yarımadanın Sultanahmet ve Süleymaniye çevresi ve Gelibolu Tarihi Alan’da belirlenen yerler bu kapsamın dışındadır. Ayrıca başkasına ait taşınmazlar üzerinde yapılan yapılar ile hazineye ait olup sosyal donatı için tahsisli arazi üzerindeki yapılara yapı kayıt belgesi düzenlenemez.

Fiverr ile internetten freelancer iş fırsatı ile para kazan

Allah’ın 99 İsmi (ESMA-ÜL HÜSNA) ve Anlamları Videolu