in

Gripten korunmak için 10 besin önerisi

Gripten korunmak için 10 besin önerisi

Havalar soğuyunca herkesin ortak endişesi grip. Diyetisyen Selin İnal, bu havalarda gripten korunmak için 10 besin önerisinde bulundu.

İşte madde madde gribe karşı direncinizi artıracak besinler;

1. Turunçgiller; yüksek miktarda C vitamini içerir ve gribe karşı koruyucudur. Özellikle sigara kullananların, bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için daha fazla C vitamini tüketmeleri önerilir.

2. Kırmızı ve yeşil biber turunçgiller gibi çok iyi C vitamini kaynağıdır. Kış aylarında mutlaka sofranıza dahil edilmelidir. Yeşil biber aynı zamanda A vitamini kaynağıdır. A vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir.

3. Bal antibakteriyeldir. Doğal antibyotikte denilebilir. Ilık bitki çaylarıyla tüketilebilir fakat kaynatılmamalıdır. Bal 1 yaşın altındaki çocuklara yedirilmemelidir.

4. Zencefil gribe karşı en etkili bitkilerden birisidir. Soğuk havalarda özellikle ballı limonlu zencefil çayı tüketmek gribe karşı korur. Düzenli kan sulandırıcı ilaç kullananların ise zencefil tüketmesi önerilmez.

5. Yoğurt ve kefir bağırsak florasını güçlendirir, yararlı bakteri olan probiyotikleri arttırır. Bağışıklık sistemi ve birçok hastalığın bağırsakla ilgili olduğu bulunmuştur. Bağırsak florasını ne kadar sağlıklı hale getirirsek hastalıklara o kadar az yakalanırız. Bu nedenle yoğurt ve kefir tüketmekte gribe karşı koruyucu etki sağlar.

6. Ceviz içerisindeki omega-3, selenyum ve E vitamini sayesinde çok iyi bir antioksidandır. Sadece bağışıklık için değil zihinsel gelişim için de ceviz tüketilmesi önerilmektedir.

7. Sarımsak içerisinde kükürt ve diğer mineraller sayesinde bağışıklığı güçlendirir. Gribe karşı etkili bir koruyucudur. Özellikle kış aylarında sofralardan eksik edilmemelidir.

8. Soğan içerisindeki ‘quarcetin’ sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Doğal antibiyotiktir. Hastalıklardan korunmak için soğanı düzenli olarak tüketme alışkanlığı kazanmalıyız.

9. Ihlamur gribe karşı en etkili bitki çaylarındandır. Boğaz ağrısını azaltır, boğazdaki bakterileri öldürür. Ihlamur kaynatılmamalıdır. İçerisine bal ve limon eklenerek kış aylarında düzenli kullanımı gribe karşı korur. Yeşil çay, adaçayı, kuşburnu gibi diğer bitki çayları da soğuk havalarda koruycudur.

Bu bilgiler hastalığı tedavi edici değildir, sadece koruyucu önlemlerdir. Hastalığınız varsa doktorunuza danışınız

Panik Atak ve Anksiyeteye “Esma-ül Hüsna”

Papatya Çayının 10 Faydası