in

E-Devlet şifrenizi daha güvenli hale getirin!

e-Devlet Şifresinin kullanımı ile ilgili pek çok hatalı bilgi, çeşitli ortamlarda yayılmaktadır. Bu sebeple, öncelikle e-Devlet Şifresi’nin kaybedilmesi veya unutulması durumunda yapılması gerekenlerle ilgili sizlere kısa bir hatırlatma yapmak istiyoruz…

e-Devlet Kapısı’na girişlerde güvenlik seviyesini bir derece daha artırmak için e-Devlet Anahtar’ı kullanabilirsiniz. Bu sayede, şifre ile girişe ek olarak mobil cihazınızdan üreteceğiniz tek kullanımlık şifreyi de girmeniz istenecektir.

Tek kullanımlık şifre üretebilmek için iOS ya da Android işletim sistemine sahip mobil cihazınıza “e-Devlet Anahtar” uygulamasını indirmeniz gerekmektedir.

e-Devlet Anahtar
Apple Store

e-Devlet Anahtar
Play Store

e-Devlet Şifrenizi unutursanız yeniden temin etmek için PTT şubelerine başvurmak zorunda değilsiniz. Eğer daha önce kullanıcı profilinize cep telefonu bilginizi tanımladıysanız, şifrenizi kendi kendinize ücretsiz olarak yenileyebilirsiniz. Şifre yenileme işlemini Şifremi Unuttum sayfamızı ziyaret ederek veya e-İmzaMobil İmza, Elektronik Kimlik Kartı ya da İnternet Bankacılığı seçeneklerinden biri ile sisteme giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz.
e-Devlet Şifreniz asla iptal olmaz. Şifrenizin talebiniz ve bilginiz olmaksızın herhangi bir nedenle iptal edilmesi ya da kullanıma kapatılması söz konusu değildir. Şifrenizi hiç kullanmadan ya da değiştirerek kullanmaya başladıktan sonra sisteme 1 ay, 2 ay, 3 ay, 1 yıl ya da daha uzun sürelerde hiç giriş yapmamış olsanız bile, şifrenizin geçersiz olması gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir.
Kişisel bilgilerinizin güvenliği için, sistem 3 ayda bir şifre değişikliği yapılması uyarısında bulunur. Ancak bu durumda bile isterseniz şifrenizi değiştirmeden kullanmaya devam edebilirsiniz.
e-Devlet Şifreniz size özeldir ve kişisel bilgilerinizin güvenliği için şifrenizi kimseyle paylaşmamanız gerekmektedir. Kredi başvurusu, işe giriş v.b. nedenler ile sizden şifrenizi isteyen kişilere şifrenizi vermeyiniz. Şifrenizi verdiğiniz kişiler pek çok kişisel bilginize ulaşabilir ve adınıza işlem yapabilir. e-Devlet Kapısı çalışanları da dahil olmak üzere hiç kimse sizden kişisel bilgi istemez, şifrenizi sormaz. Sizden kişisel bilgilerinizi veya e-Devlet Şifrenizi telefon, e-posta v.b. yollar ile isteyen kişilere karşı dikkatli olunuz, bilgilerinizi vermeyiniz.

Kaynak: https://www.turkiye.gov.tr/bilgilendirme?konu=yuksekGuvenlik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Profesyonel Raid Veri Kurtarma

Fitness Uygulama Önerileri