in ,

Burun Akıntısı En Hızlı Nasıl Geçer?

Yaz ve kış aylarında burun akıntısına maruz kaldığımız kesin bilgiler arasında yer alıyor olsa da aslında yaz, kış demeden her an burun akıntısı meydana gelebiliyor. Özellikle nezle veya grip hastalıkları sonucunda burun akıntısı oluşabilirken çoğu zaman alerjik durumlarda da etkisini gösterebilmektedir. Peki, burun akıntısı en hızlı nasıl geçer?

Burun akıntısı çoğu kişi tarafından hafife alınan bir durum olsa da önlemini en baştan almanın büyük bir önemi vardır. Pek çok hastalığın belirtilerinden birisi olan burun akıntısı evde çok basit bir şekilde yapılabilecek bitki çayları ile önlenebilmektedir.

Burun Akıntısı Türleri

Nezle, grip ve alerji durumlarında burun akıntısı birbirinden farklılık göstermektedir. Örneğin; süreli musluktan akarcasına akan bir burun nezleyi işaret etmektedir. Üstelik akışkan ve renksiz su gibiyse kesin olarak nezle diyebiliyoruz. Alerji durumlarında ise burun akıntısı sürekli akar ve nezleden bir kademe daha hafif geçmektedir. Alerjik burun akıntısı çoğu zaman hapşırma ile birlikte gözlemlenir. Mevsim geçişlerinde özellikle kış aylarından ilkbahara geçiş döneminde gözlemlenir. Eğer burun akıntısı renkli, koyu ve yapışkan bir türde ise çeşitli virüslerin belirtisi olabilir.

Burun Akıntısından Kurtulmanın Yolları

Peki, birçok kişinin merak ettiği burun akıntısı nasıl geçer sorusuna net ve tam bir cevap verebilmek mümkün mü? Burun akıntısını durdurmak için çeşitli ilaçlar kullanılabiliyor. Ancak bu ilaçlar tamamen etkili olamadığı gözlemlenenler arasındadır. İlaç kullanımı ayrıca çeşitli sağlık sorunlarını da ortaya çıkarabildiği için çoğu zaman bitkisel tedavi yöntemlerine başvurmakta fayda bulunuyor.

Limon ve Su Kürü ile Burun Akıntısından Kurtulma

Aslında çok bilindik bir yöntemdir. Hatta birçoğumuzun bildiği ve uyguladığı yöntemlerin başında gelir. Ilık bir su içerisine 7-8 damla limon damlatarak oluşturulan kürü daha sonrasında günde 3 defa olmak üzere aralıklarla burnumuza çekerek sümkürmemiz burun akıntısını hafifletecektir.

Zencefil Kökü ile Burun Akıntısından Kurtulma

Zencefil bilindiği üzere her derde şifa olarak çeşitli kaynaklarda adından sıklıkla söz ettiriyor. Zencefil kökünü ya da yaprağını birkaç dakika çiğneyerek suyunu yutmanız durumunda 3-4 gün içerisinde burun akıntısından kurtulabilirsiniz.

“U” vitamini nedir ne işe yarar nelerde bulunur?

METUnic ile .tr alan adı kaydedin!