in

KONUT KREDİSİ KULLANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Konut kredisi, konut sahibi olabilmek ve kira derdinden kurtulmak isteyenlerin başvurduğu en yaygın yöntemdir. Çoğu vatandaş bu yöntem ile konut sahibi olmuştur. Pekala konut sahibi olmak isteyen vatandaşların konut kredisi alırken dikkat etmesi gereken kurallar nelerdir ve konut kredisi ne kadar sürede alınabilir?

Konut kredisi alacaklar ilk önce konut kredisi ipotekli olduğundan dolayı alacağı konutu ve en uygun kredi veren bankayı belirlemek gerekir.

Bunun dışında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise konut kredisinin faiz oranıdır. Bu anlamda en düşük faizle konut kredisi veren bankayı tercih etmeleri avantajlı olacaktır.

Çünkü faiz oranları; aylık taksitler ve geri ödenecek toplam tutarı belirlediğinden dolayı çok önemli bir mevzudur Dosya masrafları da göz önünde bulundurulmalıdır.

Aslına bakılırsa bu doğrultuda ise yıllık maliyet oranı da göz ardı edilmemelidir.

Yıllık maliyet oranı vatandaşa komisyon, dosya masrafı, faiz oranı gibi konut kredisi içerisindeki toplam masrafların oranını temsil eder. Bu yüzden konut kredisi çekenler için çok önemlidir.

Konut kredisi çekecek olanların faiz oranları, dosya masrafları, yıllık maliyeti gibi durumları araştırmak için tüm bankaları gezebilme şansları mümkün olmayabilir.

Bunu kısa yoldan halletmesi de oldukça mümkündür. Konut kredisi çekmek isteyenler hangikredi.com çevrimiçi adresinde konut kredisi ile ilgili her türlü sorularına destek alabilirler.

Bu site ile bankaların vereceği konut kredisi tutarını, kredi vadesi, faiz oranı dosya masrafını ayrıntılı bir şekilde hesaplar ve hatta konut kredisi başvuruda bulunmak isteyenler buradan da başvurabilirler.

Konut kredisini çekmek isteyenler kredi çekeceği bankadan ön onayı aldıktan sonra bankanın istediği belgeleri edinerek kredi çekeceği bankanın şubesine gider.

Bu sırada kredi veren banka tarafsız bir uzman gelerek ile satın alınacak konutun değerini ölçer.

Banka ekspertiz raporundaki konut değerini %80’ine kadar kredi verir. Bu anlamda konut alacakların %20 gibi bir peşinatlarının olması da bir diğer önemli konudur.

Ya Lili – Herkesin Dilindeki o Arapça Şarkı 2018

Amalgam Dolgu Otoimmun hastalıklar ile ilişkisi