in

Babalık Testi Fiyatları 2023

Babalık Testi (DNA Testi) Nedir?

Aralarında biyolojik bağın olup olmadığını sorgulayan babalık testi, baba ve çocuğun DNA bölgelerinin karşılaştırılması ile yapılır. Baba ve çocuktan alınan tükürük ya da saç örneği ile yapılan bir testtir.

Bu örnekler laboratuvar ortamında uzmanlar tarafından incelenir. Baba ve çocuk örnekleri arasında gen özellikleri aynı ise aralarında biyolojik bağın olduğu anlaşılır.

Babalık Testi Nasıl Yapılmaktadır?

Baba ve çocuk arasında biyolojik bağın olup olmadığını anlamak için yapılan babalık test için öncelikle baba ve çocuktan örnek alınır.

Bu örnek saç ya da tükürük örneği olabileceği gibi genellikle 2-3 ml kadar kan örneği ya da yanaktan alınan sürüntü örneği olur. Kan ya da yanak sürüntü almak mümkün olmadığında saç, tırnak, sperm, diş fırçası gibi yöntemler kullanılır.

Kimler Babalık Testi Yaptırabilir?

Yasal olarak sadece mahkeme kararı ile devlet sağlık kurumlarında yapılabilen babalık test, bir çocuğun kendisinden olup olmadığını merak eden her babanın yaptırabileceği bir testtir. Ancak mahkeme kararı olmadığı takdirde bu test, sadece özel sağlık merkezlerinde ve özel hastanelerde yapılabilir.

Babalık Testi (DNA Testi) Nerede Yapılabilir?

DNA testi, devlet ve özel hastaneler ile özel sağlık kliniklerinde yapılabilen bir testtir. Mahkeme kararı olduğu takdirde devlet kurumlarında da yapılabilen DNA testi, eğer mahkeme kararı olmaz ise sadece özel klinik ve sağlık merkezlerinde yapılabilir.

Babalık DNA Testi Sonuçlarını Kimler Öğrenebilir?

Gizlilik esasları çerçevesinde yapılan babalık test, sadece irtibatta olunan ve testi yaptıran kişiler ile paylaşılır. Gizlilik esasları çerçevesinde testin sonuçları kişilere elden ve rapor şeklinde teslim edilir. Testi yaptıran kişiler talep ettikleri takdirde telefon, mail ya da WhatsApp ile de bilgi alabilir.

Ancak test sonuçları üçüncü kişiler ile kesinlikle paylaşılmaz. Yasal olarak üçüncü kişiler ile paylaşılması mümkün olmayan babalık test sonuçları, etik olarak da testi yaptıran kişi haricinde üçüncü bir kişi ile paylaşılmaz.

Babalık Test İçin Annenin Onayına Gerek Var Mıdır?

Test yapılacak olan baba, resmi olarak çocuğun babası ise babalık test yapılacağı zaman annenin onay vermesine gerek yoktur. Ancak baba, resmi olarak çocuğun babası değil ise ve test yapılacak olan çocuk 18 yaşından küçük ise o halde annenin onay vermesi gereklidir.

Babalık Test (DNA TESTİ) Kesin Doğru Mudur?

Bilimsel olarak yapılan ve hem baba hem de çocuktan alınan örneklerin laboratuar ortamında bilimsel olarak incelendiği babalık test, %99,9 yani neredeyse tamamen doğruluk değeri olan sonuç verir.

Babalık Test Yaptırdığım Ortaya Çıkar Mı?

Baba ve çocuk arasında yapılan DNA testinin gizli yapılması söz konusu ise baba, ancak çocuğun resmi babası ise anneden gizli olarak test yaptırabilir. Aksi takdirde imam nikahı ya da mahkeme kararı gibi durumlarda bu testin yapıldığı ortaya çıkacaktır.

Babalık DNA Testi Güvenilir midir?

Babalık DNA testinin nerede ve hangi yöntemler ile yapıldığı güvenilirliği üzerinde etkili yöntemdir. Genellikle %99,9 oranında doğru sonuç veren babalık testi, bilimsel yöntemlerin kullanıldığı bilimsel bir testtir.

Babalık Testi Sonuçlarını Ne Zaman Teslim Alabilirim?

Klasik babalık testi sonuçları ortalama olarak 5 ila 7 gün içerisinde çıkar. Ancak olağanüstü durumlar meydana geldiğinde bu süre daha kısa ya da daha uzun olabilir.

Şayet adli bir durum söz konusu ise test sonucunun aciliyeti var ise bu durumda test sonuçları daha hızlı şekilde çıkabilir. Bu hız, resmi kurumların istemine bağlıdır.

Babalık Testi Hangi Numunelerden Çalışılmaktadır?

Babalık testi, 2-3 ml kadar kan ya da yanak sürüntü örneği ile yapılır. Ancak Bu örneklerin alınması mümkün olmadığı durumlarda saç, tırnak, sperm, izmarit, jilet, diş fırçası gibi materyal ve örnekler de babalık testi yapılırken kullanılan numuneler arasında yer alır.

Bu numuneler laboratuar ortamında detaylı olarak analiz edilir ve her iki kişinin numunesi arasındaki DNA bölgesi özellikleri karşılaştırılır. Bu şekilde babalık test yapılır.

Babalık testi, SGK kapsamına girer mi?

Özel durumlar ve gerekçeler neticesinde yapılan babalık test; özel sağlık sigortaları başta olmak üzere BAĞKUR ve SGK tarafından ödemesi yapılmayan testlerden birisidir. Sağlık durumlarından dolayı yapılmadığından bu testlerin ücreti doğrudan testi yaptıran kişilerden tahsil edilir.

Babalık testi fiyatları 2023

Günümüzde tıp alanında birçok test ve tahlil yapılır. Bu test ve tahlililerin bazıları sağlık durumları ile doğrudan ilişkili olurken DNA testi gibi bazıları da net bilgi edinmek için yapılan testlerdir.

DNA yani babalık test, bir sağlık sorununu saptamak için kullanılan bir test olmadığından SGK ya da özel sağlık sigortaları tarafından ödenmez. Babalık DNA testi yaptıran kişiler bu testin ücretini kendileri öder.

Babalık Test websitemize ulaşmak için tıklayınız Babalık Testi

En Uygun DNA Testi Fiyatı 2023

Motorlu Kurye Olmak İçin Ne Yapmalıyım, Nasıl Olabilirim?