in

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin Bunları Yapın.

Bağışıklık sistemi “mikrop” diye tanımlanan, vücudumuzda enfeksiyona yol açan virüs, bakteri, mantar ve parazit gibi mikroorganizmaların zarar verici etkilerine karşı kişiyi koruyan, savunma sistemimizdir.
Bağışıklık sistemi, vücuda giren veya vücutla temas halinde olan tüm yabancı maddeleri tanır, en ince ayrıntısına kadar tarama yapar ve bunları canlının sağlıklı doku hücrelerinden ayırt eder. Bağışıklık sisteminin görevi, bu yabancı maddelerin vücuda girmelerini engellemek, eğer, bir şekilde girmişlerse girdikleri yerde tutmak ve yayılmalarına izin vermemektir.
Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi hastalıklara karşı direnç kazanmak ve birçok hastalıktan etkilenme miktarını azaltmak için çok önemlidir. Çünkü vücutta oluşan her türlü hastalık bağışıklık sisteminin zayıf olduğu zamanları fırsat bilerek ortaya çıkmaktadır.

Kısaca demek gerekirse; vücut direncimizin düşmesi ile bağışıklığımız zayıflıyor ve hastalıklara karşı savunmasız bir hale geliyoruz.
Bağışıklık sistemini, genetik faktörler, çevresel faktörler ve beslenme alışkanlıkları gibi unsurlar etkilemektedir.

Peki, bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmek için ne yapmalıyız ?

Bağışıklığın kuvvetlenmesi için;
* Öncelikle düzenli ve sağlıklı uyku uyuyun. Akşam erken yatmak ve sabah erken kalkmak gereklidir.
* Kuru hava ve hava kirliliği bakterilerin ve mikropların rahatça çoğaldığı ortamlardır. Bu nedenle, bir atkı kullanmak, ağzı kapatmak gereklidir.
* Vücudunuzda oluşan ağrı veya hastalıkları ihmal etmeyin ve tedavi olun. Uzun süre tedavi edilmeyen hastalıklar, bağışıklık sistemini yorarlar.
* Bol C vitamini ve çinko takviyesi alın. Bezelye, kestane, ceviz ve fındık bol çinko içerir. Sebze ve meyveler ise bol C vitamini içerdiğinden tüketilmelidir.
* Şeker tüketimini azaltın. Fazla şeker, bağışıklık sistemini yorar.
* Bol su, süt, peynir tüketin. kalsiyum ve su bağışıklığı kuvvetlendirir. özellikle su, vücuttan toksinleri atarak, metabolizmayı temizler.
* Bol egzersiz yapın ve bitkilerden destek alın.
* D vitamini desteği alın ve stresten uzak durun.
* Alkol ve sigaradan uzak durun.

Nikola Tesla Kimdir ve En Büyük Buluşları Nelerdir?

En İyi Jason Statham 5 Filmini Sizler İçin Seçtik