in ,

Nar kabuğunun faydaları nelerdir?

 NAR KABUĞUNDA YER ALAN ANTİOKSİDANLAR MEYVEDEKİNDEN DAHA FAZLADIR ATMAYINIZ 

🍁 Yapılan araştırmalar nar kabuğunun potansiyelini ortaya çıkarmıştır. Örneğin, kabukta yer alan antioksidanlar meyvedekinden daha fazladır. Biz de bu sebeple nar kabuğunun faydalarını sizin için derledik.

🍁 Nar Kabuğu Büyük Miktarda C Vitamini İçerir

🌱 Bilindiği üzere C Vitamini sağlığınız için oldukça önemlidir. Birçok insan vitamin kapsülleriyle C Vitamini ihtiyacını karşılamak ister çünkü bu vitaminin eksikliği birçok önemli rahatsızlığa sebep olabilir. Bununla birlikte yapay yöntemlere başvurarak paranızı harcamaktansa nar kabuklarını kullanabilirsiniz. Nar kabuğu C Vitamini bakımından çok zengindir ve bu vitaminin eksikliğini yaşamanıza engel olur. C Vitamini ise düzgün bir şekilde büyümeye destek olur, yaralanmalardaki iyileşme sürecini hızlandırır, kemiklerin ve dişlerin onarılması, sağlıklı ve güçlü olması sağlar.

🍁 Boğaz Ağrıları ve Öksürüğün Tedavisine Destek Olur

🌱Nar kabuklarının kullanılması boğaz ağrısı ve öksürük sıkıntısı çeken kişilerin rahatlamasına yardımcı olur. Yıllardır bu tür rahatsızlıklarda geleneksel ilaç olarak kullanılmıştır. Tek yapmanız gereken nar kabuklarını kurutup toz haline getirmek ve suyla karıştırarak sık aralıklarla gargara yapmaktır.

🍁 Kalp Rahatsızlıklarına Karşı Savaşır

🌱Nar kabukları çok yüksek oranda antioksidan içerir ve bu da LDL kolestrolünün korunmasını sağlar. Antioksidanlar oksitlenmeyi önleyerek kalbi çeşitli rahatsızlıklardan korur. Çünkü LDL kolestrolünün oksitlenmesi oksidatif strese yol açarak kalpte problemlere sebep olabilir. Bu nedenle ne kadar fazla antioksidan alırsanız, kalbiniz için o kadar iyi olacaktır ve nar kabukları ihtiyacınız olan antioksidanı size sağlayacaktır.

🍁 Dişleriniz için Çok İyidir

🌱Piyasada bulunan birçok diş macununun en önemli içeriklerinden birisi nar kabuğudur. Çünkü nar kabukları ağız ve diş hijyenine destek sağlar. Siz de nar kabuklarını toz haline getirip suyla karıştırarak ağzınızdaki kötü kokulardan kurtulabilirsiniz. Bu karışım aynı zamanda diş ve diş etlerinizin de sağlıklı ve temiz tutulmasına yardımcı olacaktır.

🍁 Vücudunuzun Arınmasına Yardımcı Olur

🌱Vücudunuzda birçok toksik madde olabilir. Bu toksik maddelerle savaşabilmek için antioksidanların desteğine ihtiyacınız vardır. Çünkü antioksidanlar vücudunuzun arınmasında oldukça etkindir. Nar kabuklarında da daha önce de belirttiğimiz gibi yüksek oranda antioksidan vardır. Bu sebeple nar kabukları zehirli maddelerin vücudunuzdan atılmasına destek olur.

🍁 Kansere Karşı Savaşır

🌱 Yapılan bazı araştırmalar nar kabuklarının kanser ile etkin bir şekilde savaşabildiğini göstermiştir. Ayrıca bu konu ile ilgili yapılan bir araştırma “ American Association for Cancer Research ” konferansında bildirilmiştir. Bu bildiriye göre nar özünde bir madde bulunmuştur ve bu madde ciltteki kanserleri önleyebilmektedir.

🍁 Güneşi Bloke Eder

🌱 Nar kabukları güneşi bloke etmeye yardımcı olur ve sizi UVA ve UVB ışınlarından korur. Böylece bu ışınlar cildinize çok fazla zarar veremez.

🍁 Saçınız için İyidir

🌱 Nar kabukları saçınız için de çok faydalıdır ve bazı kaynaklara göre saçınızın uzamasını hızlandırır. Aynı zamanda saçınızın dökülmesine karşı koruma sağlar. Ayrıca nar kabuklarını kullanarak kepek probleminden kurtulmakta mümkündür.

🍁 Peki Bunları Biliyor Muydunuz?

🌱 Nar Kabuğu geçmiş zamanlarda özellikle Hindistan’daki insanların ecza dolaplarında yer alan en değerli ilaçmış.Bazı çalışmalara göre kaynatılarak içilen nar kabuğun sakinleştirici bir etkisi vardır.Nar kabuğu kumaşlarda ve kozmetik ürünlerde doğal boya maddesi olarak kullanılır. Nar kabuğu tozu bazı cilt bakım ürünlerinde kullanılmaktadır.Bazı ülkelerde kurutulmuş nar kabukları yemeklerde kullanılmaktadır. Kurutulmuş nar kabukları çaylarda da kullanılabilir. Nar kabuğu dövülerek yanığın üzerine uygulanabilir. Böylece yaranın iyileşme hızı artar ve mikroplar ölür.Bir avuç nar kabuğunu yarım litre suda kaynatıp süzdükten sonra her sabah aç karnına içerek bağırsaklarınızdaki kurtları dökebilirsiniz. Nar satın alırken organik olanlarını bulmaya çalışın. Nar kabuğu çok faydalı olmakla birlikte elbette aşırı tüketimden sakınılmalıdır. Ayrıca çeşitli hastalıklar sebebiyle kullandığınız ilaçlar varsa ya da bir takım sağlık problemleriniz mevcutsa diğer tüm doğal ürünlerde de olduğu gibi kullanım öncesi doktorunuza danışmakta fayda vardır.

🍁 Nar Kabuğu Nasıl Kurutulur?

Öncelikle narın çekirdekleri çıkarılmalı daha sonra nar kabuğu küçük parçalara bölünmelidir. Ardından nar kabukları güneşte kurutulup, kurutulan kabuklar soğuduktan sonra hava geçirmez kaplarda saklanmalıdır.

🍁Nar Kabuğu Nasıl Tüketilebilir?

🌱 Nar kabuğu çay olarak tüketilebilir. Bunun için ise 100 gram suya 2 gram kurutulmuş nar kabuğu atarak 10 dakika kadar kaynatılmalıdır. Eğer çay yapmak istemiyorsanız, ufalanmış nar kabuğu tozu ile suyu karıştırarak gargara yapabilir ya da bu tozu salata ve peynir gibi yiyeceklere katabilirsiniz.

Kestane balı ve polenin faydaları

Enes Batur feat. Kaya Giray – GEL HADİ GEL