in

İngilizce Kelimeler Nasıl Hızlı Ezberlenir?

İngilizce Kelimeler Nasıl Hızlı Ezberlenir?

İngilizce öğrenme süreci sadece gramer öğrenmekten ibaret değildir. Gerçek anlamda İngilizce konuşabilmek, okuduğunu anlamak ve insanlarla iletişim kurabilmek için kelime öğrenmek zorundasınız.

İşinize çok yarayacak etkili yöntemlerden biri küçük yapışkan kağıtlar(post-it) kullanmaktır. Bu kağıtlara ezberlemeniz gereken kelimeleri yazın ve sürekli görebileceğiniz yerlere asın. Belli bir zaman sonra aynı kelimeleri farklı küçük kağıtların ön yüzüne İngilizce anlamı, arka yüzüne Türkçe anlamı gelecek şekilde yazın. Bu kağıtları küçük bir kavanozda biriktirin ve zaman zaman bu kağıtları kavanozdan çekip kelimeleri öğrenip öğrenmediğinizi test edin. Öğrendiğinize emin olduğunuz kelimeleri kavanozdan çıkartıp yerlerine yenilerini koyabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz etkili yöntemlerden bir diğeri ise, her türlü ezberde çok işe yarayan yazarak öğrenme tekniğidir. Özellikle aklınızda kalmayan kelimeleri çokça yazarak öğrenebilirsiniz.

Çok trend ve etkili olan bir diğer yöntem ise çağrışım yöntemi ile öğrenmektir. Bu yöntemde İngilizce olan kelimeyi ve anlamını size çağrıştıracak Türkçe bir kelime kullanma ya da küçük bir hikaye oluşturma teknikleri kullanılır. Örneğin; ezberlemek istediğiniz kelime Dunceon olsun. Bu kelimenin Türkçe anlamı zindandır. Bunun zindan olduğunu hatırlamanız için beyninize zindanda demirlere vurunca çıkan danc sesini hatırlamasını kodlayabilirsiniz, bu kelimeyi bu şekilde öğrenmeniz daha kolay olacaktır.

Tüm bu tekniklerin yanında olmazsa olmaz yöntem ise kitap okumaktır. İlk etapta düşük seviyeli hikayelerle başlayıp, belli bir kelime hazinesi edinebilirsiniz. Böylece sonraki adımlara doğru ilerledikçe hem kelime bilginiz artmış olacak hem de anlama kabiliyetiniz gelişmiş olacaktır. Belli bir kelime birikimi oluşturduktan sonra çizgi film ya da anlayabileceğiniz düzeyde olan filmleri izleyebilirsiniz. Bu yöntem size sadece kelime öğretmez aynı zamanda kelimeleri nasıl kullanmanız gerektiğini ve kelimelerin telaffuz şekillerini de öğretir.

Youtube’de En Çok İzlenen Videolar

Kariyer.net hesap silme işlemi nasıl yapılır?