in

Hafıza ve Beyni Güçlendiren 6 Aktivite

1. YENİ BİR DİL ÖĞRENİN

Dil öğrenmek, hafıza sorunlarının önüne geçmek için müthiş bir silahtır. Kaldı ki dil öğrenerek sadece beyninizi geliştirmekle kalmaz, yeni bir “özellik” de kazanmış olursunuz.

“Artık bu yaştan sonra dil öğrenemem” mi diyorsunuz? O halde emekli sınıf öğrenmeni Cavide Cömert’in hikayesini duymamışsınız demektir.

En büyük hayali bir gün Eiffel Kulesinde, bir Fransızla Fransızca sohbet etmek olan Cavide öğretmen, 70 yaşından sonra kitaplar aracılığıyla Fransızca öğrendi ve 83 yaşında bu azminden ötürü Fransa Büyükelçiliği tarafından Fransa’ya davet edildi!

2. BOL BOL BULMACA ÇÖZÜN ve KELİME OYUNLARI OYNAYIN!

Genel kültürünüzü artırırken, bir yandan da hafızanızı güçlendiren bir diğer aktivite de bulmacalardır. Hergün böyle bir alışkanlık edinmek ilerleyen yaşlarda Alzheimer’a yakalanmanızın önüne geçer.

3. MÜZİK DİNLEMEYİ SAKIN KÜÇÜMSEMEYİN!

Müzik dinlemek, hem zihinsel odaklanmayı artırır, hem de uzun dönemde hafıza ve konuşma üzerinde olumlu etkileri vardır. Farklı tarzlar dinleyip, ritm ve sözleri aklınızda tutmaya çalışın.

Bundan daha da güçlü bir silah, yeni bir müzik aleti çalmayı öğrenmektir!

4. KENDİ KENDİNİZE KONUŞUN 🙂

Evet yanlış duymadınız! Yapılan bazı araştırmalar, kendi kendine konuşmanın ve içinizden geçridiğiniz kelimeleri yüksek sesle söylemenin zihinsel odaklanmayı artırdığı ve hafızayı güçlendirmeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

5. FARKLI TÜRDE KİTAPLAR OKUYUN ve CÜMLELERİ EZBERLEMEYE ÇALIŞIN.

Bir söz vardır; “Hayatında hiç kitap okumamış insan sadece bir hayat yaşar,
okuyan insan ise binlerce hayat…”

Evet okumak, hafızayı güçlendirmek için harika bir aktivitedir. Kitap, dergi, gazete, makale… ilginizi çeken ne varsa mümkün olduğunca okumaya gayret edin.

En önemlisi de okuduğunuz kitaplardan sevdiğiniz cümleleri hatırlamaya çalışın.

6. EL-GÖZ KOORDİNASYONUNUZU ARTIRIN.

El-Göz koordinasyonu; El hareketleriniz ile göz hareketleriniz arasındaki hassas ilişkidir. Örneğin; cerrahlar, pilotlar ve sporcularda bu hassaslık ileri düzeydedir.

Koordinasyonunuzu artıracak sporlarla uğraşmak, beyniniz için mükemmel bir uyarıcıdır ve dolayısıyla hafızanızın güçlenmesine de yardımcı olur.

Tenis, masa tenisi, basketbol, voleybol ve hentbol El-Göz koordinasyonunu artırmak için biçilmiş kaftandır.

Hazır E-ticaret Girişimi incir.com kapandı

Bir kızı etkilemek ve kendinize aşık etme yolları nelerdir?