in ,

Gmail’de Gönderilen E-postayı Geri Çağırma

Hepimiz bir e-posta göndermekten hemen pişman olduğumuz anlar yaşadık. Bu konumdaysanız ve Gmail kullanıyorsanız, hatanızı geri alabileceğiniz küçük bir pencereniz vardır, ancak bunu yapmak için yalnızca birkaç saniyeniz vardır. İşte böyle.

Bu talimatlar Gmail kullanıcıları için olsa da , Outlook’ta gönderilen e-postaları da geri alabilirsiniz . Outlook size gönderilen bir e-postayı geri çağırmak için 30 saniyelik bir pencere verir, böylece hızlı olmanız gerekir.

mail’de E-posta İptal Süresini Ayarlama

Varsayılan olarak, Gmail size yalnızca gönder düğmesine bastıktan sonra bir e-postayı geri çağırmanız için 5 saniyelik bir pencere verir. Bu çok kısaysa, Gmail’in e-postaları göndermeden önce bekletme süresini uzatmanız gerekir. (Bundan sonra e-postalar alınamaz.)

Maalesef, Gmail uygulamasında bu iptal süresinin uzunluğunu değiştiremezsiniz. Bunu, Windows 10 PC’nizi veya Mac’inizi kullanarak web üzerindeki Gmail’in Ayarlar menüsünde yapmanız gerekir.

Bunu,   tercih ettiğiniz web tarayıcınızda Gmail’i açıp e-posta listenizin sağ üst köşesindeki “Ayarlar Dişli çarkı” simgesini tıklayarak yapabilirsiniz.

Buradan “Ayarlar” seçeneğini tıklayın.

Gmail ayarlarınızın “Genel” sekmesinde, varsayılan 5 saniyelik iptal süresiyle “Göndermeyi Geri Al” seçeneği görürsünüz. Bunu, açılır menüden 10, 20 ve 30 saniyelik sürelerle değiştirebilirsiniz.

İptal süresini değiştirdikten sonra, menünün altındaki “Değişiklikleri Kaydet” düğmesine basın.

Seçtiğiniz iptal süresi bir bütün olarak Google hesabınıza uygulanacağından, web’de Gmail’de gönderdiğiniz e-postaların yanı sıra iPhone , iPad veya Android cihazlarda Gmail uygulamasında gönderilen e-postalar için de geçerli olacaktır .

Web’de Gmail’de Bir E-postayı Geri Çağırma

Gmail’de bir e-posta gönderimini geri çağırmak istiyorsanız, bunu hesabınız için geçerli olan iptal süresi içinde yapmanız gerekir. Bu süre “Gönder” düğmesine bastığınız andan itibaren başlar.

Bir e-postayı geri çağırmak için, web üzerindeki Gmail penceresinin sol alt köşesinde görünen “İleti Gönderildi” pop-up penceresinde görünen “Geri Al” düğmesine basın.

Bu, e-postayı hatırlamak için tek şansınızdır; kaçırırsanız veya pop-up’ı kapatmak için “X” düğmesini tıklarsanız, hatırlayamazsınız.

İptal süresi geçtikten sonra, “Geri Al” düğmesi kaybolacak ve e-posta, alıcının posta sunucusuna gönderilecek ve burada artık geri çağrılamayacak.

Mobil Cihazlarda Gmail’de Bir E-postayı Geri Çağırma

Bir e-postayı geri çağırma işlemi, iPhone , iPad veya Android cihazlarınızda Gmail uygulaması kullanıldığında benzerdir  . Google’ın e-posta istemcisine bir e-posta gönderdiğinizde, ekranınızın altında e-postanın gönderildiğini bildiren siyah bir açılır kutu görünür.

Bu pop-up pencerenin sağ tarafında “Geri Al” düğmesi görünür. E-postanın gönderilmesini durdurmak istiyorsanız, iptal süresi içinde bu düğmeye dokunun.

“Geri Al” tuşuna bastığınızda, uygulamadaki “Oluştur” taslak ekranına geri dönerek e-posta geri çağrılır. Daha sonra e-postanızda değişiklik yapabilir, taslak olarak kaydedebilir veya tamamen silebilirsiniz.

 

Amerika Öğrenim Sistemi

Slideshare indirme engelli dökümanları indirin