in ,

Freelance (serbest zamanlı) Yabancı Pazar Siteleri

Freelance (serbest zamanlı) Yabancı Pazar Siteleri

Freelance (serbest zamanlı) çalışma terimi son birkaç yıldır ülkemizde bazı meslek gruplarında yaygın olarak kullanılmaya başladı. Eskiden yarı zamanlı, dönemsel ya da stajyer olarak gerçekleştirilen çalışma zamanı türlerine eklenen freelance çalışma özellikle de grafik tasarım, yazarlık, içerik editörlüğü, asistanlık, programlama ve IT gibi, daha çok bilgisayar ve internet ile halledilebilen, uzaktan yürütülebilen işlerde daha çok tercih edilmektedir.

Bu şekilde birden fazla işi bir arada yürütmek de mümkün olabildiğinden ve sağladığı bazı avantajlardan (özellikle de zaman açısından) dolayı pek çok kişinin tercih ettiği bu sistem bazı dezavantajlar da barındırır. Bu işi yapanlara ise freelancer denilmektedir. Peki, Türkiye’de freelancer çalışabileceğiniz siteler nelerdir? Bu soruya yanıt vermeden önce çok kısa bir şekilde bu işi yapmayı düşünenlere freelance çalışmanın avantaj ve dezavantajlarından da söz etmek istiyoruz.

AVANTAJLARI:

Kendinize uygun dilediğiniz işi seçmekte özgürsünüz. Alacağınız işin üstesinden gelebileceğinizi düşünmüyorsanız reddedebilirsiniz.
Çalışma saatlerinizi ve koşullarınızı, ortamınızı tamamıyla kendi arzunuza göre şekillendirirsiniz. Belli bir mesai saati ve çalışmakta zorunlu tutulan gün sayısı olmadığından daha özgür hareket edebilirsiniz.
Çalışma alanı oldukça geniştir. Uzaktan online çalışmak size birden farklı sektörden farklı açılardan iş sunar ve deneyim sahibi olursunuz.
Belli bir bilgi, deneyim ve saygınlık sonrasında iyi gelir elde edebilirsiniz.

DEZAVANTAJLARI:

İyi bir gelir elde edene kadar çok çaba harcamanız gerekecektir. Düzenli bir gelir için ya yaptığınız işin çok kazandıran bir sektöre bağlı olması gerekir, ya da çok fazla emek harcamalısınız.
Çok serbest zamanın olması, iş disiplinin sağlanmasında sizi zorlayabilir.
Bazı durumlarda alınan işin yetiştirilmesi için gün içerisinde tam zamanlı bir işte olduğu kadar vakit ayırmanızın gerektiği durumlarla da karşılaşmanız mümkündür.
Sizin gibi çalışan binlerce insan olduğunu unutmayın. Verdiğiniz emeğin kalitesi ve çalışmanızdaki verimlilik düşük ise, işiniz oldukça zor olacaktır.

https://eshtrk.com

https://www.upwork.com

https://fiverr.com

https://khamsat.com

https://www.freelancer.com

https://99designs.com

https://codementor.io

Portakal kabuğu çayı faydaları ve kullanımı nasıldır?

Forex ile para kazanmak mümkün mü?