in

Berat Kandili Ne zaman Önemi Nedir?

Üç aylardan ikincisi olan Şaban ayı 25 Mart 2020 günü başladı. Hicri takvime göre 1441 yılının idrak edildiği günlerde Recep, Şaban ve Ramazan aylarından ikincisi olan Şaban ayı içerisinde Berat Kandili’ni barındırması nedeniyle İslam alemi için büyük öneme sahip. Peki, Berat Kandili ne zaman ve önemi nedir?

BERAT KANDİLİ ÖNEMİ NEDİR?

7 Nisan 2020 Salı günü idrak edilecek Berat Kandili ile ilgili Diyanet’in geçtiğimiz yıllarda yaptığı paylaşım ise şöyle; Kaynaklarımızda rahmet, icabet, gufran ve takdir olarak isimlendirilen Berat gecesi, af, arınma ve kurtuluş gecesidir.

Hiç şüphesiz ki Beratın en derin anlamı af ve bağışlanmadır. Sevgili Peygamberimiz (sav) bu gecede Allah’a çokça ibadet edilmesini, gündüzünde ise oruç tutulmasını tavsiye etmiş ve bu gece güneş batınca Allah Teâlâ’nın dünyaya rahmetiyle tecellî ederek fecre kadar: “Bağışlanmak dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Belâya dûçar olan yok mu, ona afiyet vereyim!..” buyurduğunu bizlere müjdelemiştir. (İbn Mâce, İkâmetü’s-Salavât, 191)

BERAT KANDİLİ YAPILACAK İBADETLER?

Berat Kandili Kuran-ı Kerim okunarak, nafile namaz kılınması önerilmektedir. Bu gece yapılan ibadetlerin sevabının çok olduğuna inanıldığı için Müslümanlar bu geceyi ibadetle geçirmeyi tercih eder.

Kadın Destek Uygulaması (KADES) nedir ne işe yarar?

E-Devlet ücretsiz maske nasıl alınır hemen öğren?