in

Anksiyeteyi engelleyen 7 bitkinin gücü

Anksiyeteyi engelleyen 7 bitkinin gücü

Stres ve anksiyeteden uzak durmak için doğanın bize sunduğu bu faydalı bitkileri kullanarak kendi yarattığımız bu durumlardan uzaklaşabiliriz.

KEDİOTU

PMS ağrılarına, sinire ve anksiyeteye en iyi gelen bitkilerden biri de kediotudur. 1 kaşık kediotunu kaynatın. Aldığınız her yudumda vücudunuza yayılan rahatlık ile gün boyu biriktirdiğiniz negatif hisleri unutacaksınız.

MELİSA OTU

Melisa çayının rahatlatıcı ve yatıştırıcı etkisini bilmeyen yoktur. Kökeni Antik Yunan uygarlığına kadar uzanan bu bitkinin spor sonrası kas ağrılarına, karın ve mide ağrılarına da iyi geldiği bilinir. Ama yine de sıkıntılı geçen bir toplantıdan ya da trafikte kaybolan dakikaların ardından bir bardak melisa çayı ile kendinize keyifli anlar yaratabilirsiniz.

FESLEĞEN

Stresin ve anksiyetenin ilk etkilediği yer sindirim sistemidir. O zaman lezzet mucizesi fesleğen size bu konuda da yardımcı olacaktır. Yemeklere kattığınız gibi yaprak halinde kullanabileceğiniz gibi kaynatarak suyunu içmek de aynı etkiyi yapacaktır.

GİNSENG

Geleneksel Uzakdoğu tıbbında yaygın olarak kullanılan bu bitkiyi, depresyon ve stresten uzak kalmak için kullanabilirsiniz. Çayınıza damlatacağınız birkaç damla ginseng özü ile kendinizi bahçesinde keyif içinde çiçeklerini sulayan bir tatilci gibi gülümserken bulabilirsiniz.

BEYAZ ALIÇ

Anksiyetenin bir diğer etkisi de yüksek tansiyon ve dolaşım sisteminde yaşanan rahatsızlıklardır. Diğerleri kadar popüler olmasa da beyaz alıç çiçeğini kaynatarak içebilirsiniz. Bu şekilde ilk önce zihninizde başlayıp ardından kalbinizi etkileyen stres kaynaklı sıkıntıları azaltabilirsiniz.

PAPATYA

Geleneksel bitki tedavilerinde özellikle yatıştırıcı, spazm çözücü, ağrı giderici, sakinleştirici olarak kabul gören papatya depresyon ve strese karşı da etkilidir. Anksiyete tedavisinde uyku düzeni çok önemlidir. Papatya sakinleştirici etkisiyle, rahat bir uykuya geçişi kolaylaştırır. Bunun için cam bir demlikte kaynatılmış suya 1 yemek kaşığı kurutulmuş papatya konur ve 10 dakika dinlendirilir. Uyku saati yaklaştıkça, işi gücü bırakıp ortalığı toparlayın, papatya çayınızı hazırlayın, sevdiğiniz bir kitabı ya da müziği açın, endişelerinizi hiç olmazsa şimdilik bir kenara bırakın.

SARI KANTARON

Stres ve kaygı azaltıcı, sinirleri yatıştırıcı, kas gevşetici özellikleriyle çok eski çağlardan beri kullanılagelen bir ottur. Bu yatıştırıcı etkisiyle mide ağrısı, mide bulantısı, kalp çarpıntısı, baş dönmesi, terleme gibi psikosomatik belirtilerin ortaya çıkmasını da engeller. Sağlıklı bir uykuya geçişi kolaylaştırır. Diğer bitki çayları gibi kaynamış suyun içine atılarak bir süre bekletilir ve süzülerek ılık içilir. Ve tüm diğer bitki çayları gibi bilinçsiz kullanılmamalı, mutlaka hekim görüşü alınmalıdır.

 

60 saniyede uykuya dalmak mümkün mü?

Arkadaşım Hoşgeldin | Tolga Çevik | Kapıcı