in ,

Alıç meyvesinin bilinmeyen faydaları

Alıç eski zamanlarda doktorlar tarafından ilaç olarak kullanılmaktaydı. Dikenli ve bodur ağaçlarda yetişen alıçın sağlık açısından da bir çok faydası bulunmakta. Eski zamanlarda şifa niyetine kullanılan alıç hakkında insanların kafasında çeşitli soru işaretleri var. Alıç meyvesi nasıl kullanılır, alıçın faydaları nelerdir, sarı alıçın faydaları, alıç yaprağının faydaları gibi… sizde tüm bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

• Alıç, güçlü antioksidan özelliği sayesinde kalp ve damar sağlığını korumada oldukça aktif görev alıyor.

• Ani kalp krizi ve felç gibi rahatsızlıklardan vücudu koruyor.

• Kalp üzerindeki etkileri saymakla bitmeyen alıç, aynı zamanda kalp ritminin düzenli bir şekilde devam etmesini sağlıyor, göğüs ağrılarına engel oluyor.

• Damarlardaki kan akışının düzenini korumada etkili olduğu için dolaşım sistemine fayda sağlıyor.

• Kan akışında sağladığı bu düzen sayesinde yüksek tansiyon sorununu en aza indiriyor.

• Sinir sisteminin sağlıklı çalışmasında etki göstererek stres ve uykusuzluk sorunlarının aşılmasında oldukça etkili oluyor.

• Yine antioksidan özelliği sayesinde alıç, vücutta idrar söktürücü etki yaratıyor. Bu sayede idrar yolları ile ilgili rahatsızlıkların önüne geçiyor.

• Kan dolaşımını düzenlemesi sayesinde beynin çalışmasını da sağlıklı hale getiriyor ve bu sayede hafızayı güçlendiriyor.

• Alıç meyvesinin içinde bulunan tanenler, ishale karşı hızlıca iyileştirici etkiler gösteriyor.

• Yukarıda bahsettiğimiz ve meyvenin buruk bir tada sahip olmasına neden olan bu tanenler aynı zamanda midenin de düzenli çalışmasını destekliyor ve hazımsızlık, mide ağrıları gibi problemlere son veriyor.

Alıç hem çiçekleri hem de meyvesi kullanılan bir bitki olduğu için çeşitli yerlerde karşınıza çıkabilir. Öncelikle, nisan ayından hazirana kadar olan sürede onun taze ya da kurutulmuş çiçeklerini aktarlardan kolayca temin edebilir, yörenizde bolca yetişen bir bitkiyse pazar tezgahlarında bile bu çiçeklerle karşılaşabilirsiniz.

Eylül-ekim aylarında tezgahlara çıkan meyvesini ise yine yaşadığınız yerdeki pazarlarda sıkça görebilirsiniz. Türünden türüne değiştiği için kırmızı ile sarı arası renk tonlarına sahip olduğundan bu dönemde pazarlarda gezerken gözünüzü dört açmanızı ve alıcı görünce kaçırmamanızı tavsiye ederiz. 🙂

Tezgahlarda kilogram ile satılabildiği gibi ipe dizilmiş halde askılarda da karşınıza çıkabilir, bizden söylemesi.

Alıç meyvesinin kurutulmuş halini ise yine güvendiğiniz aktarlardan temin edebilirsiniz.

Milli gururumuz “Wattoz” Dünya basınında

“TAHİN” EN GÜÇLÜ DETOKS!